środa, 13 czerwca 2012

Jak zwalczyć nieśmiałość.

"Odwaga - to zwycięstwo nad własnym lękiem lub cudzą śmiałością.
Nie ma w tym nic złego, jeśli zazwyczaj zachowujesz się spokojnie, poważnie czy powściągliwie. Jednakże nadmierna nieśmiałość bywa ogromnym problemem. W najlepszym razie może utrudniać zawieranie przyjaźni. Niewykluczone też, że w kontaktach towarzyskich ograbia cię ze swobody i dobrego samopoczucia.

Jednym z najważniejszych kroków do przezwyciężenia nieśmiałości jest wyzbycie się negatywnego oceniania siebie. Czy stale umniejszasz swą wartość, mówiąc sobie, że inni cię nie polubią albo że nie masz do powiedzenia nic ciekawego? Takie negatywne myślenie może cię tylko powstrzymywać przed nawiązywaniem kontaktów towarzyskich.

Nie możesz unikać ludzi!
Jeśli będziesz to robić zaczniesz się zbytnio koncentrować na sobie.

Zacznij interesować się innymi.
Ty też się przekonasz, że większość ludzi pozytywnie zareaguje na okazane im zainteresowanie. Ale od czego miałbyś zacząć? Oto kilka praktycznych wskazówek.

● Zacznij od drobnych rzeczy. Wcale nie musisz robić wokół siebie dużo szumu ani prowadzić bujnego życia towarzyskiego. Staraj się rozmawiać z pojedynczymi osobami. Możesz sobie postanowić, że zrobisz to za każdym razem, gdy będziesz na zebraniu chrześcijańskim. Zdobądź się na uśmiech. Ćwicz utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

● Przełam lody. „Ale jak?” — zapytasz. Jeżeli rzeczywiście interesujesz się ludźmi, zazwyczaj nie będzie ci trudno znaleźć temat do pogawędki. Jorge, młody Hiszpan, mówi: „Zauważyłem, że aby lepiej kogoś poznać, wystarczy po prostu spytać go o samopoczucie albo o pracę”. Chłopak imieniem Fred proponuje: „Gdy nie wiesz, co powiedzieć, zadawaj pytania”. Oczywiście nie chcesz, by rozmówca odniósł wrażenie, że jest na przesłuchaniu. Jeśli najwyraźniej nie ma ochoty odpowiadać na pytania, opowiedz trochę o sobie.

● Bądź dobrym słuchaczem.

● Przyłącz się do grupy. Gdy już opanujesz sztukę konwersacji z jedną osobą, zacznij zabierać głos w większym gronie. I znów doskonałą okazję do tego dają zebrania chrześcijańskie. Czasami najłatwiej jest przyłączyć się do rozmowy, która już trwa. Oczywiście wymaga to rozeznania i dobrych manier. Nie wtrącaj się do dialogu mającego wyraźnie osobisty charakter. Kiedy jednak jasno widać, że w grupie toczy się swobodna wymiana myśli, spróbuj wziąć w niej udział. Przejawiaj takt — nie przerywaj ani nie usiłuj wieść prymu w rozmowie. Przez chwilę tylko słuchaj. Gdy poczujesz się pewniej, może zechcesz dorzucić parę zdań.

● Przejawiaj poczucie humoru. To prawda, że popełnienie gafy bywa żenujące. Ale zdaniem niektórych „jeśli się rozluźnisz i zaczniesz z siebie śmiać, zakłopotanie szybko minie. Gdy pozwalasz sobie na wzburzenie, zniechęcenie czy zamartwianie się, wtedy z igły robisz widły”.

● Bądź cierpliwa. Uświadom sobie, że twoje starania nie u każdego wywołają natychmiastowy oddźwięk. Kłopotliwa przerwa w rozmowie wcale nie musi świadczyć o tym, że dana osoba nie darzy cię sympatią albo że powinieneś zrezygnować z prób podtrzymania konwersacji. Czasami ludzie są po prostu czymś pochłonięci bądź też, podobnie jak ty, nieśmiali. W takiej sytuacji warto dać rozmówcy trochę więcej czasu na to, by poczuł się z tobą swobodnie.

● Staraj się rozmawiać z dorosłymi. Niektórzy dorośli, wykazują sporo zrozumienia dla młodych pragnących przezwyciężyć nieśmiałość. Nie obawiaj się zatem nawiązać rozmowy z kimś starszym. Pewna dziewczyna mówi: „Wśród dorosłych czuję się odprężona, gdyż wiem, że nie będą mnie oceniać, wyśmiewać ani wprawiać w zakłopotanie, jak to się zdarza moim rówieśnikom”.
Przezwyciężysz nieśmiałość, jeżeli:

• Pragniesz zmiany i wierzysz, że faktycznie jest ona możliwa.
• Zastępujesz negatywne myśli pozytywnym działaniem.
• Wytykasz sobie osiągalne i rozsądne cele.
• Uczysz się odprężać i radzić sobie ze zdenerwowaniem.
• Przygotowujesz się wcześniej na różne sytuacje.
• Umacniasz wiarę w swoje siły dzięki coraz to nowym pozytywnym doświadczeniom.
• Pamiętasz, że istnieją różnice zdań i że inni też popełniają błędy.
• Starasz się doskonalić swe umiejętności i nabywać nowych.
• Wychodzisz z inicjatywą w okazywaniu miłości i pomaganiu drugim.
• Ubierasz się gustownie i działasz odważnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. Obraźliwe komentarze będą usuwane.
2. Każdy komentarz ma dla mnie olbrzymie znaczenie.
3. Ważne by komentarz był szczery i prawdziwy.
4. Komentarze jak"fajny blog, zapraszam do mnie." niezbyt mnie interesują.
Dziękuje ;D